• » » انتشارات سیوان سایان
 • انتشارات سیوان سایان

  واحد انتشارات موسسه فرهنگی هنری سیوان سایان با همکاری یک مجتمع چاپ و صحافی مجهز، قابلیت چاپ انواع کتب، مجله و نشریات داخلی را داراست و همچنین خود نیز با نشریه انواع کتب فرهنگی هنری گامی در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه برداشته.

  مراحل چاپ کتاب:
  اگر چه علم چاپ بسیار گسترده ووسیع می باشد ولی با مطالعه بخش زیر یک شناخت کلی از چاپ کتاب بدست می آورید که مطالعه آن باعث می شود تا شما آگاهانه تر اقدام به چاپ کتاب نمایید. ومبادا راهی را انتخاب کنید که بعدها منجر به پشیمانی شما شود بنابرین دانستن اطلاعات زیرخالی از لطف نمی باشد
  شرایط چاپ کتاب در انتشارات
  ۱-تنظیم قرار داد: در این مرحله بین نویسنده/مترجم و ناشر قراردادی منعقد می شود. البته برای نویسندگانی که در شهرستان هستند وبرای آنها تردد در دفتر انتشارات مشکل است شرایطی مهیا می باشد ومی توان غیر حضوری قرارداد را منعقد کرد. البته بصورت حضوری یا غیر حضوری حتما اطلاعات مفصلی در اختیار مولفین قرار داده میشود تا آگاهانه تر نسبت به چاپ آثارشان اقدام نمایند.
  ۱-تایپ و صفحه آرایی کتاب:
  در این مرحله متن آماده شده توسط مولف به تایپیستی که در زمینه تایپ کتاب تخصص دارد داده می شود. و تایپیست هم با توجه به سایز کتاب، که معروفترین آنها عبا رتند از (جیبی، رقعی، وزیری ورحلی) می باشد صفحه آرایی می کند و چک پرینتی به مولف ارائه می گردد، تا چنانچه ایرادی هست مرتفع گردد (البته ممکن است با صلاحدید ناشر و مولف متن صفحه آرایی شده به ویراستار ارجاع داده شود تا از نظر فنی و ادبی اصلاح گردد)
  ۲-تعیین عنوان کتاب:
  یکی از برجسته ترین شاخص های کتاب عنوان آن است متاسفانه به آن کمتر توجه می شود حتما در انتخاب عنوان کتاب نهایت دقت را ملاحظه فرمایید تا خواننده به راحتی بتواند از عنوان کتاب به موضوع کتاب پی ببرد.
  سخن ناشر (در بسیاری از مواقع پیش آمده مولفین با چه مشقتی متن را فراهم کرده اند، وقتی از آنها عنوان کتاب را هنگام عقد قرارداد می پرسی میگن هنوز به اسمش فکر نکردیم!)
  گاها پیش آمده موضوع کتاب رمان است اما عنوان آن بیشتر به کتاب شعر میاد و بر عکس پس لازم است برای کتابتان چندین اسم در نظر بگیرد. واز نظرات دیگران نیز بهره مند شوید)
  ۳-طرح جلد کتاب:
  این مرحله از اهمیت به سزایی برخوردار است لذا لازم است مولف وطراح انتشارات در این مرحله با هم تبدل نظر بیشتری کنند. و مولف می بایست در چند سطر کتاب را در پشت جلد به مخاطب معرفی کند.
  سخن ناشر (من این موضوع را در نمایشگاه بین المللی بارها تجربه کرده ام کتابی با طرح جلد گیرا و محتوای ضعیف فروشش از کتابی با محتوای قوی و طرح جلد ضعیف بیشتر بوده است.
  ۴-دریافت فیپای کتاب:
  در این مرحله ناشر فیپا ی کتاب را از سازمان اسناد و کتاب خانه ملی اخذ نموده، بعد از صدور فیپا مولف می تواند از طریق سایت (www.nlai.ir) با انتخاب گزینه جستجوی کتاب فیپای کتاب خود را رویت نماید
  ۵- دریافت مجوز کتاب:
  پس از صدور فیپای کتاب فایل نهایی کتاب به ارشاد جهت دریافت مجوز ارسال می شود
  ۶-تهیه فیلم و زینک متن وجلد کتاب:
  البته اگر کتاب بصورت دیجیتالی چاپ شود نیازی به تهیه زینک ندارد چنانچه کتاب افست چاپ شود از متن و جلد کتاب زینکی را تهیه می کنند
  زینک چیست: ورقی فلزی، پلاستیکی یا کاغذی با ابعاد مشخص است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می‌کنند و در چاپ افست از آن استفاده می‌شود
  ۷-چاپ متن وجلد کتاب:
  پس از تهیه زینک در لیتوگرافی جهت چاپ، به چاپخانه ارسال می شود
  ۸-انتخاب سلفون و یووی:
  در این مرحله جهت جلوگیری از خط وخش معمولا روی جلد یک پوششی از سلفون ویا مواد شمیایی بصورت مات یا براق می کشند که برای محافظت از جلد کتاب بسیار مثمره ثمر می باشد
  ۹-صحافی کتاب:
  مرحله پایانی و آماده سازی کتاب می باشد که در آن پس از عمل تا و ترتیب فرم های چاپ شده متن کتاب بوسیله چسب سرد ویا گرم به جلد وصل می شود (البته روش های متنوع ومتعددی در صحافی وجود دارد)